Lekcja historii w Gross-Rosen

We wtorek, 19 marca uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sławie wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Rogoźnicy,gdzie zetknęli się z poobozowymi reliktami byłego dolnośląskiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego.Okrutne realia życia obozowego przedstawiono w projekcji filmu historycznego w oparciu o wspomnienia i relacje byłych więźniów,eksponaty muzealne,wystawy stałe i czasowe oraz przekaz przewodnika-historyka.
Jeden z wielu,a zarazem filialny obóz koncentracyjny w Rogoźnicy(nazwa powojenna) istniał w latach 1940-1945 i celem przewodnim było wydobywanie granitu z pobliskiego kamieniołomu w morderczych warunkach.W lutym 1945r. został wyzwolony przez Armię Czerwoną,w większości zniszczony i ograbiony,a jego prace archiwalne i rekonstrukcyjne trwają po dziś dzień.
Wycieczka rozwija i umacnia pasje historyczne uczniów,pielęgnuje patriotyzm i empatię,a co ważne i chyba najważniejsze-nie pozwala zapomnieć,że to ,,ludzie ludziom zgotowali ten los"...

                                                                                                           Lidia Szumska